| Tillgänglighet: | |
|---|---|
| Kvantitet: | |
MP-2500 mikroplattcentrifug är en momentan centrifug speciellt utformad för mikroplattor.
Den är lämplig för:
0,2 ml PCR-rörremsa
8×0,2 ml PCR-rörstrips
96-brunnars eller 384-brunnars PCR-plattor
Olika standard PCR mikroplattor (inklusive kjolar)
Drag:
◆ Två driftlägen: inching och timing
◆ Omedelbar acceleration till 2800 rpm och stopp på 6 s med elektronisk broms
◆ Väggdroppar försvann snabbt
◆ Förbättrar effektivt PCR-experimentresultatet
◆ Topplockets öppning 95° för enkel användning
![]() |
Sluta om 6s |
![]() |
Lätt att använda | ||
![]() |
Inching och timingläge |
![]() |
Nära tysta löpningar |
Specifikationer:
| Parametrar Modell | MP-2500 |
| Spänning | DC24V,2A |
| Timer | 1s~99s (Short Spin) |
| Max.hastighet | 2800 rpm |
| Max.RCF | 600xg |
| Max.Rotor Radie | 63 mm |
| Kapacitet | 8×0,2 ml PCR-rörremsor/0,2ml PCR-rör / 2×96-brunnars PCR-platta |
| Bullernivå | ≤55dB |
| Retardationstid | 6s |
| Accelerationstid | ≤ 15 s |
| Driva | 48W |
Yttre mått(B×D×H) |
220x245x200(mm) |
Anmärkningar: Instrumentet levereras med 2 plattadaptrar.